Jak przebiega świnka u osób dorosłych?
przebieg-swinki-8

A A A

Świnka jest jedną z najbardziej znanych chorób wieku dziecięcego – część z nas to schorzenie ma już na szczęście za sobą. Kiedy działania profilaktyczne nie były jeszcze aż tak bardzo rozwinięte jak obecnie, epidemie świnki występowały systematycznie, co kilka lat. Obecnie jednak, zwiększoną zachorowalność na to schorzenie obserwuje się tylko wczesną wiosną oraz zimą.

Przebieg świnki

Jak przebiega świnka u osób dorosłych?

Świnka, fot. EssG via Compfight cc

Świnka jest wywoływana przez kontakt z chorobotwórczym wirusem, którym zarazić się można najczęściej drogą kropelkową.

  • Pierwsze symptomy, zwiastujące zarażenie, są bardzo nieswoiste, nieco przypominają początkowe stadium przeziębienia, jakich w ciągu życia przechodzimy całą masę. Właśnie dlatego pierwsze objawy choroby są ignorowane przez dorosłych.
  • W międzyczasie jednak choroba rozwija się i pojawiają się inne, cięższe objawy, między innymi złe samopoczucie, ból głowy oraz bóle mięśni.
  • Stan zapalny rozwija się intensywnie w śliniankach przyusznych, czego skutkiem jest ich widoczne powiększenie.
  • Powiększone gruczoły są tkliwe i bolesne. Jeżeli doszło do zainfekowania pozostałych par największych gruczołów ślinowych, to świnka powoduje znaczne trudności w przełykaniu, a nawet w otwieraniu ust.
  • U dorosłych bardzo często dochodzi do rozwoju różnych powikłań, z których najpopularniejsze jest zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Wówczas do spektrum objawów dołącza sztywność karku i nasilają się znacznie dolegliwości bólowe głowy.
  • Gorączka wzrasta, dochodząc nierzadko do 40 – 41 stopni, stają się również widoczne objawy neurologiczne.
  • U mężczyzn rozwija się często stan zapalny jąder, który w skrajnych przypadkach może być przyczyną całkowitej niepłodności – w większości bowiem dochodzi do zajęcia tylko jednego z jąder.

Leczenie świnki

Leczenie świnki u osób dorosłych nie różni się zbytnio od kuracji, jaką prowadzi się u młodszych pacjentów. W dalszym ciągu nie ma sposobu na skuteczne powstrzymanie przyczyn schorzenia, dlatego prowadzi się wyłącznie leczenie objawowe. Ze względu jednak na częste zakażenia bakteryjne, do których dochodzi u dorosłych pacjentów, do postępowania leczniczego włącza się szeroką gamę antybiotyków.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*