Zapalenie węzłów chłonnych w wyniku przebytej świnki
9

A A A

Zakażenie wirusem świnki prowadzi do rozwoju uciążliwych objawów, zwłaszcza w okresie dziecięcym. U osób dorosłych natomiast, świnka może być przyczyną wtórnych zakażeń bakteryjnych, które powodują stany zapalne w innych narządach, między innymi w węzłach chłonnych.

Stan zapalny węzłów chłonnych

Świnka u dorosłych zawsze była obarczona wysokim ryzykiem powikłań, jednak zapalenie węzłów chłonnych pojawia się również u młodszych pacjentów. W tym przypadku pierwotnym czynnikiem patologicznym jest wirus świnki, wtórnym natomiast bakterie należące do grupy gronkowców oraz paciorkowców. W większości przypadków schorzenie to nie ma postaci uogólnionej, to znaczy, że powiększeniu ulegają tylko węzły chłonne w określonym miejscu, najczęściej są to struktury umiejscowione w obrębie szyi.

Przebieg choroby

  • Przebieg zapalenia jest bardzo zróżnicowany – w niektórych przypadkach zmiany mogą nie być widoczne, jednak powodują silne dolegliwości bólowe w tych miejscach.
  • Innym razem natomiast, zapalenie węzłów chłonnych prowadzi do znacznego ich powiększenia, co jest widoczne wyraźnie gołym okiem.
  • Węzły te można swobodnie wyczuć w badaniu palpacyjnym, mają one luźną strukturę i bez problemu dają się przesuwać pod powłoką.
  • Ponadto, w miejscach zakażeń skóra ulega wyraźnemu zaczerwienieniu, jest też lekko napięta i ma połyskująca.
  • Niekiedy stan zapalny jest na tyle zaawansowany, że w węzłach chłonnych dochodzi do utworzenia wysięków ropnych, które mogą się samoistnie zmniejszać, wówczas wydzielina wypływa ze struktur poprzez patologicznie powstałe przetoki.
  • W przypadku uogólnionych zakażeń powodujących zapalenie węzłów chłonnych, dodatkowe dolegliwości zależą od lokalizacji tych struktur. Dla przykładu, odczyn zapalny węzłów znajdujących się w okolicach płuc powoduje nacisk na opłucną, co prowadzi do zaburzeń oddychania.

Leczenie zapalenia węzłów chłonnych

Świnka jest chorobą, którą można leczyć tylko i wyłącznie objawowo, dlatego pierwotnego czynnika zapalnego nie uda się od razu wyeliminować. Stany zapalne węzłów chłonnych leczone są za pomocą antybiotyków, które jednak mogą nie eliminować problemu – leczenie zapalenia węzłów chłonnych jest bowiem niezwykle uciążliwe i długotrwałe.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*